Literatura

Jakie usługi świadczą współczesne biblioteki?

Wiele osób twierdzi, że w dobie Internetu biblioteki to przeżytek. Jednak dzisiejsze biblioteki to nie tylko stacjonarne instytucje powołane do gromadzenia i udostępniania księgozbiorów. W odpowiedzi na nowe potrzeby użytkowników, stale poszerzają swoją ofertę- również o usługi online.

Od wielu lat wszystkie biblioteki posiadają swoje internetowe katalogi. Każdy posiadacz karty czytelnika może swobodnie logować się do serwisów, w których może wypożyczać, rezerwować i prolongować wybrane pozycje. Wiele placówek oferuje również możliwość wypożyczenia międzybibliotecznych, służących sprowadzaniu materiałów bibliotecznych z innych bibliotek. Oprócz wypożyczania, biblioteki świadczą usługi reprograficzne- kserowanie i skanowanie zbiorów oraz drukowanie plików z komputerów dostępnych w czytelniach multimedialnych.

Wszystkie zamówienia czekają w wybranej bibliotece na osobisty odbiór, ale mogą być także wysłane za pośrednictwem kuriera na podany adres. W zależności od regulaminu, koszty przesyłki pokrywa czytelnik. Jest to duże udogodnienie, zwłaszcza w okresie pandemii.

Zbiory biblioteczne nie ograniczają się jedynie do książek tradycyjnych. Wśród nich znajdują się również czasopisma- także publikowany tylko w formie elektronicznej, filmy, dokumenty dźwiękowe, a nawet gry planszowe. Ponadto większość bibliotek nawiązuje współpracę z elektronicznymi czytelniami online takimi jak Ibuk czy Legimi, umożliwiając swoim czytelnikom wypożyczanie ebooków oraz audiobooków. Warto być stałym posiadaczem karty czytelniczej, ponieważ biblioteki oferują swoim czytelnikom okazyjne kody dostępu i vouchery.

Okazuje się, że współczesne biblioteki zamieniają się w małe centra kultury. Organizują liczne spotkania autorskie i podróżnicze, wystawy, prezentacje, kursy i szkolenia, w których udział jest bezpłatny. Podczas pandemii instytucje nie zaprzestają swojej aktywności, realizując wszystkie projekty czy wydarzenia w formie online. Również funkcjonujące w nich koła i kluby przeniosły swoją aktywność do przestrzeni wirtualnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *