Materiały Partnera

Opieka nad osobami niesamodzielnymi – jak robić to prawidłowo?

Podeszły wiek, choroby lub wypadki losowe, będące przyczyną braku samodzielności, są ciężką próbą zarówno dla człowieka dotkniętego nieszczęściem, jak i dla jego rodziny. Opieka nad osobami niesamodzielnymi jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla tych, którzy nie posiadają medycznego wykształcenia. Warto w takiej sytuacji trzymać się zaleceń lekarza, pamiętać o podawaniu leków oraz pomagać choremu w codziennych czynnościach. Poniżej zebraliśmy kilka podstawowych informacji na ten temat.

Opieka nad osobami niesamodzielnymi – posiłki

Dla chorego należy przygotowywać posiłki, które będą wyglądały apetycznie, dzięki czemu będzie chętniej je spożywał. Nie powinno się go także karmić, jeżeli ma sprawne ręce. Jeśli osoba nie może jeść samodzielnie, powinno się podawać jej posiłki, kiedy znajduje się w pozycji siedzącej. Ważne jest, aby nie robić tego w pośpiechu i pozwolić choremu zjeść w spokoju, bez zbędnych rozpraszaczy. W razie problemów z przełykaniem może być konieczne zastosowanie specjalnej diety.

Opieka nad osobami niesamodzielnymi – higiena

Należy odpowiednio dbać o higienę chorego. Myć go, zmieniać ubrania i pościel. To bardzo ważne zarówno dla zdrowia, jak i samopoczucia. Warto wyposażyć się w odpowiednie artykuły higieniczne, które w tym pomogą nawilżyć ciało chorego i zapobiegać odleżynom. Podczas mycia zaleca się mycie ciała partiami, a tych części, którymi się akurat nie zajmujemy, tymczasowo nie odsłaniać, aby nasz podopieczny nie zmarzł oraz by czuł się bardziej komfortowo.

Opieka nad osobami niesamodzielnymi – rehabilitacja

W niektórych przypadkach konieczna może być rehabilitacja chorego, jednak nie każdego stać na wynajęcie fizjoterapeuty czy pielęgniarki. Jeśli któremuś z naszych bliskich potrzebna jest tego rodzaju pomoc, warto zwrócić się tutaj https://rehabilitacjaopole.pl/. Fundacja wspiera osoby starsze, chore czy niesamodzielne i roztacza nad nimi opiekę. Można zyskać darmowe godziny rehabilitacji czy wizyty pielęgniarskie, dzięki czemu nasz podopieczny może niebawem odzyskać chociaż część sprawności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *