Ciekawostki

Wampir z zagłębia – czy złapano sprawcę?

Lata 70 nie były spokojne dla osób mieszkających na terenie zagłębia. W okresie swojej działalności Wampir z Zagłębia zaatakował 21 razy, odbierając życie 14 kobietom. Czy naprawdę wiemy kim był jeden z najsłynniejszych, polskich, seryjnych zabójców?

Pierwszą ofiarą seryjnego mordercy była Anna Mycek, która zginęła 7 listopada 1964 r. w Katowicach. Najpierw napastnik zadał silny cios w głowę, następnie serię mniejszych. Gdy myślał, że kobieta nie żyje zdjął jej bieliznę i okaleczył narządy rodne. Schemat ten dotknął każdą kolejną ofiarę mordercy. Śledczy załamywali ręcę. Nie mogli zrozumieć motywów nieuchwytnego sprawcy. Presja społeczna rosła, kobiety bały się wychodzić same na ulice, po zmroku miasta się wyludniały. Czarę goryczy przelało morderstwo bratanicy samego Edwarda Gierka. Milicja potrzebowała sprawcy.

„Szukacie wampira, a to mój mąż”

Takie słowa padły z ust Marii Marchwickiej w grudniu 1971 roku. Po wielu latach kobieta przyznała, że powiedziała tak, bo mąż “był do niczego”. Zdzisław Marchwicki pasował do profilu sprawcy i został aresztowany. Zdania co jego winy były wśród śledczych podzielone. Śledztwo w tej sprawie do dziś budzi wiele kontrowersji. Marchwicki podawał fakty, które nie zgadzały się z rzeczywistością, podpisywał się na protokołach z dopiskiem „To nieprawda”. Był wyraźnie zmęczony przesłuchaniami. Ostatecznie został stracony i skazany na śmierć w 1977 roku. Do dziś wiele osób uważa, że stał się kozłem ofiarnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *